Shimano Vanquish FA Competition Edition

På lager
SKU
VQCEC
4.399,00 kr.

Shimano Vanquish FA Competition Edition

Shimano Vanquish FA Competition Edition – Ultimativt finesse-hjul

Vanquish FA Competition Edition er en del af Shimanos prestigefyldte Magnumlite-serie, designet til lystfiskere, der kræver lav vægt, hurtig respons og fuld kontrol i konkurrencer og teknisk ferskvandsspinnfiskeri. Hvert enkelt element er udviklet til at maksimere følsomhed og effektivitet, hvilket gør hjulet til det perfekte valg til finesse-teknikker, ultralette agn og situationer, hvor præcision er altafgørende.

Hjulet er fremstillet i Japan efter højeste standarder og repræsenterer toppen af finesse-ydeevne. Med ultralav vægt, øjeblikkelig respons og problemfri kraftoverførsel giver Vanquish Competition lystfiskere maksimal effektivitet, selv med ultratynd line og lette agn.

Vanquish Competition arver DNA fra det legendariske Vanquish FC og løfter Shimanos MAGNUMLITE-finesse-koncept til nye højder. Hjulet er ideelt til finesse-spinning, ultralet agnfiskeri og konkurrencefiskeri efter arter som aborre, ørred og sandart. Med et let magnesiumhus og Ci4+ rotor opnås ultralav inerti for øjeblikkelig respons på selv de mindste bevægelser.

  • INFINITYLOOP sikrer ultra-langsom spool-oscillation for perfekt line-lægning og reduceret friktion – direkte oversat til længere og mere jævne kast med selv de letteste agn.

  • INFINITYXROSS forstærker det interne gear for øget holdbarhed og kraftoverførsel.

  • INFINITYDRIVE giver problemfri rotation selv under belastning.

Vanquish Competition er designet til specialister, der kræver total kontrol, når hvert kast, hver twitch og hvert hug tæller. Fås i størrelserne C2000, C2500 og 2500 med lavkapacitets-spole optimeret til tynde PE-liner (0,6–1,0). Det giver enestående linekontrol og præcision, som konkurrencefiskere stoler på.

Uanset om du bruger mikro-crankbaits, ultrafinesse-jighoveder, crankbaits eller spinnerbaits, reagerer Vanquish Competition med lynhurtig respons og en fantastisk følelse af forbindelse til agnen. Den lette balance, ekstreme følsomhed og superglatte rotation lader dig mærke selv de letteste hug, samtidig med at du har kraften til at styre hårdt kæmpende fisk, når det virkelig gælder.

For ultimativ pålidelighed beskytter X-PROTECT-systemet mod vand og snavs uden at tilføje modstand, så du bevarer den lette og glidende optræk-følelse. ANTI-TWIST FIN forbedrer linekontrollen ved at holde tynd fletline på plads og reducerer loops nær spolen.

Fås i størrelserne C2000, C2500 og 2500, med standard- og højgearsversioner, og er det præcisionsinstrument, konkurrencefiskere vælger, når de ikke vil gå på kompromis med udstyret.

  • Serie: Magnumlite

  • Fremstillet i: Japan

  • Type: Ferskvands- og let saltvands-spinning, finesse/ultralette agn

  • Krop: Magnesium

  • Rotor: Ci4+

  • Gearratioer: Fås i standard og højgear (C2000, C2500 og 2500)

  • Spole: Lavkapacitets-spole, optimeret til tynde PE-liner 0,6–1,0

  • INFINITYLOOP: Ultra-langsom spoleoscillation for perfekt line-lægning og længere kast

  • INFINITYXROSS: Forstærket intern gearing for øget holdbarhed og kraftoverførsel

  • INFINITYDRIVE: Problemfri rotation under belastning

  • X-PROTECT: Beskyttelse mod vand og snavs uden ekstra modstand

  • ANTI-TWIST FIN: Holder fletline på plads og reducerer loops nær spolen

  • Vægt: Ekstremt lav vægt for maksimal finessefølelse

  • Funktion: Lynhurtig respons, ekstrem følsomhed, kontrolleret fight med hårdt kæmpende fisk

  • Ideel til: Micro crankbaits, ultrafinesse jigs, crankbaits, spinnerbaits

  • Formål: Konkurrencefiskeri, finesse-teknikker og præcisionsspinning

• C2000S - Udveksling: 5,1:1 - Egenvægt: 145g - Linekapacitet: 145m/0,14mm - 11+1 leje

• C2000SHG - Udveksling: 6,0:1 - Egenvægt: 145g - Linekapacitet: 145m/0,14mm - 11+1 leje

• C2500S - Udveksling: 5,1:1 - Egenvægt: 150g - Linekapacitet: 150m/0,16mm - 11+1 leje

• C2500SXG - Udveksling: 6,3:1 - Egenvægt: 150g - Linekapacitet: 150m/0,16mm - 11+1 leje

• 2500S - Udveksling: 5,1:1 - Egenvægt: 165g - Linekapacitet: 150m/0,16mm - 11+1 leje

• 2500HG - Udveksling: 5,8:1 - Egenvægt: 165g - Linekapacitet: 150m/0,16mm - 11+1 leje